Duchové a bytosti

Mongolský pouštní červ Olgoj Chorchoj: Výmysl nebo skutečně existuje?

Už patnáctý den výprava mongolských obchodníků putuje pouští Gobi. Již dvakrát je zastihla silná pouštní bouře. Přežili všichni, ale zdrželi se minimálně o tři dny. Musí se zásobami zacházet velmi opatrně. Další den se probouzí a vydávají se na další pouť. Výprava následuje svého vůdce. Ten náhle zastavuje, zvedá varovně ruku. Výprava zpozorní. Z písku jakoby se vynořil ohromný mohutný had, či červ. Muži vidí jen jeho obrys. Proti rozjasňující se obloze zahlédnou kapky tekutiny, která vystříkne z úst zvláštního tvora. Jejich vůdce se skácí z velblouda k zemi. Příšera ho chytí za paži a táhne pryč. Zbytek výpravy na nic nečeká a dává se bezhlavě na útěk. Jsou přesvědčení, že se setkali s mongolským červem smrti.

Death worm – červ smrti

Poprvé západnímu světu červa smrti představil průzkumník a cestoval Roy Chapman Andrews v roce 1926. Cestoval po Mongolsku a o Olgoji Chorchoji (mongolsky : olgoj =červ, chorchoj = přívěsek) mu vyprávělo mnoho pastevců. Popisovali ho jako až 3 m dlouhé hadovité stvoření, jehož tělo je na rozdíl od hada pokryto tvrdým načervenalým pancířem. Nemá identifikovatelné oči a ústa. Jeho jed okamžitě zabíjí a červ je schopen zasáhnout jím svou oběť na velkou vzdálenost. Další děsivou schopnost tohoto bizarního stvoření je vysílání elektrických výbojů, kterými kořist ochromí, aby ji pak mohl svými hákovitými zuby dorazit a pozřít. Obvykle se živí hlodavci, ale má-li hlad, zaútočí i na lidi. Cestující přes poušť Gobi se pak ocitají v nebezpečí náhlé a bolestivé smrti. Andrews považoval vyprávění o tomto stvoření jako součást mongolského folklóru, ale našli se mnozí, kteří byli o existenci smrtnonosného červa přesvědčeni.

Červ smrti existuje!

Richard Freeman, britský kryptozoolog (= vědec zkoumající živočichy, o kterých neexistují nezvratné důkazy, ale jejichž existenci naznačují zprávy domorodců, historické záznamy, pozorování cestovatelů, pověsti, apod.) o existenci červa nepochybuje. V roce 2005 navštívil Mongolsko, na základě svého výzkumu, rozhovorů s Mongolci dospěl k názoru, že Olgoj Chorchoj je skutečné zvíře. Popírá však jeho schopnost „vyrábět“ elektřinu, nicméně je přesvědčen o jeho schopnosti zabíjení prudkým jedem.

Existuje? Ano či ne?

Potvrdit nebo vyvrátit existenci mongolského zabijáka se však nepodařilo nikomu a Olgoj stále zůstává záhadou. Někteří vědci tvrdí, že je nemožné, aby tvor v poušti přežil. Poušť Gobi je velmi nepřátelské prostředí, podmínky pro přežití jsou velmi tvrdé. Argumentují i tím, že kdyby červ skutečně existoval, našli by se jeho pozůstatky, např. jeho krunýř, nebo i jeho mrtvé tělo, neboť poušt s horkým suchým vzduchem funguje výborně při zachování mrtvých těl. Podle nich je nejpravděpodobnější, že Olgoj Chorchoj je pouze chybně identifikované skutečné zvíře (např. plaz z rodu scinkovitých) vyčerpanými cestovali.

Jiní však oponují, apelujíc na údajnou schopnost Olgoje přežít pod rozpáleným sluncem v hlubokých vrstvách písku, kam se sluneční paprsky nedostanou. I jeho schopností hibernace, ve které přežívá období nejvyšších pouštních teplot. Jeho krunýř ho chrání před třením v písku, zraněním i teplotě.

Ať se přikloníme k jedné, či druhé variantě, je pravda, že svět se tímto stvořením zabýval po mnoho let. Smrtící červ se stal inspirací pro spisovatele i filmaře. A kdo ví? Třeba se zase objeví…

 

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button